کتاب های رشته تجربی

کتاب های رشته تجربی

دروس تخصصی و عمومی رشته تجربی | بررسی کامل کتاب‌های پایه دهم تا دوازدهم

آنچه مطالعه خواهید کرد

رشته علوم تجربی، جذاب‌ترین رشته نظری برای دانش‌آموزان دبیرستانی است که با رویای پزشک شدن به آن وارد می‌شوند. هرچند، تجربی یک رشته‌ی بسیار سخت با دروس متنوع و متعدد است. دانش‌آموز رشته‌ی تجربی باید قدرت حل مسئله‌های ریاضی را داشه باشد، مفاهیم شیمی را درک کند و تعاریف دشوار زیست‌شناسی را یاد بگیرد.

اما خیلی از محصلان بدون شناخت کافی از دروس تخصصی و عمومی رشته تجربی و فقط بر حسب یک تصمیم هیجانی، قصد دارند در این رشته ادامه تحصیل بدهند. مجله استادبانک در این مقاله به سراغ بررسی دقیق و کتاب به کتاب رشته تجربی رفته است تا دانش‌آموز با اطلاعات کافی و ذهنی باز درباره‌ی علوم تجربی قضاوت کنند.

در ادامه با همه‌ی دروس تخصصی و عمومی رشته تجربی از پایه دهم تا دوازدهم آشنا می‌شوید و مهم‌ترین درس‌های کنکور تجربی را هم می‌شناسید.

دلیل اهمیت شناخت دروس تخصصی و عمومی رشته تجربی

برای موفقیت در یک کار یا رسیدن به هدفی خاص، ابتدا شما باید مسیر را به خوبی بررسی کنید و بر اساس آن نیازهای خود را بر طرف نمایید. موفقیت در یک رشته تحصیلی هم، نیازمند بررسی کتاب‌های درسی و میزان اهمیت آن‌ها است.

دانش‌آموزشی که قصد کسب رتبه بالا در کنکور تجربی را دارد یا حداقل می‌خواهد دوره‌ی دبیرستان موفقی را در این رشته پشت‌سر بگذارد، باید بداند که چه درس‌هایی در انتظار او است. شناخت کافی از دروس تخصصی و عمومی تجربی کمک می‌کند تا برنامه ریزی درسی بهتری داشته باشد و بدون شک روند یادگیری، سریع‌تر و بهتر طی ‌شود.

دروس تخصصی رشته تجربی دهم

مجموع دروس رشته تجربی در پایه دهم را 16 کتاب تشکیل می‌دهد که 5 کتاب آن متعلق به درس‌های تخصصی است. دانش‌آموز در این دروس با همه‌ی جنبه‌های آموزشی رشته تجربی به خوبی آشنا می‌شود و باید از ریاضیات تا زیست را باید یادبگیرد. در لیست زیر نام کتاب‌های تخصصی رشته تجربی پایه دهم آماده است:

وقتی درس‌های تخصصی تجربی دهم را بررسی می‌کنیم، می‌توان پراکندگی موضوعی را به خوبی متوجه شد. دانش‌آموز رشته تجربی نیاز دارد تا از قدرت تحلیلی، حل‌کردنی و حفظ‌کردنی بالایی برخوردار باشد. درس‌های زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی، مهم‌ترین دروس تخصصی تجربی در پایه دهم هستند.

این دروس علاوه بر دروه امتحانات در آزمون کنکور هم نقش پررنگی دارند و دانش‌آموز باید نسبت به یادگیری آن‌ها حساس باشد و بخش بزرگی زمان خود را به آن‌ها اختصاص دهد. ولی، درس آزمایشگاه علوم تجربی بیشتر جنبه عملی دارد تا به درک بهتر مفاهیم به محصلان کمک کند. با اینکه از آزمایشگاه علوم تجربی سوالی در کنکور طرح نمی‌شود، ولی یکی از دورس دوره امتحانی است.

دروس عمومی رشته تجربی دهم

دروس عمومی رشته تجربی در پایه دهم از 11 کتاب شکل می‌گیرد. جنبه‌های آموزشی این کتاب‌های درسی، بسیار متنوع هستند که همین موضوع باعث دشواری کار دانش‌آموز هم شده است. در لیست زیر می‌توانید کتاب‌های درسی عمومی علوم تجربی در پایه دهم را مشاهده کنید:

ابتدا این را بدانید که کتاب تعلیمات ادیان الهی و اخلاق، ویژه اقلیت‌های دینی است و دانش‌آموز میان این درس و کتاب دین و زندگی، یک درس را آموزش می‌بیند.

اما درس‌های هنر، نگارش، جغرافیا، تفکر رسانه‌ای، کارگاه و آمادگی دفاعی، برای دوره امتحانی اهمیت دارند و دانش‌آموز باید امتحان هر کدام از این دروس را در دو نوبت ترم اول و دوم، پشت‌سر بگذارد.

ولی چالش اصلی محصلان رشته‌ تجربی در بخش دروس عمومی، مطالعه و یادگیری کتاب‌های درسی ادبیات فارسی، انگلیسی، عربی و دین و زندگی است. شما باید ابتدا نمره‌ی خوبی در امتحانات کسب کنید و سپس به نحوی این دروس را یاد بگیرید که آمادگی شرکت در کنکور سراسری را هم داشته باشید. این درس‌ها، بخشی از محتوای دفترچه‌ی عمومی کنکور تجربی را تشکیل می‌دهند.

عربی پایه دهم، معمولا سخت‌ترین و دردسرآورترین درس میان کتاب‌های عمومی برای دانش‌آموز رشته‌ی تجربی است. هرچند شما می‌توانید با کمک معلم خصوصی عربی و استفاده از منابع کمک آموزشی به تسلط در این درس برسید.

درباره‌ی اهمیت پایه دهم تجربی؛ اولین گام را جدی بردارید!

ورود به رشته تجربی، همراه با چالش‌هایی برای دانش‌آموز است که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. اما نکته این است که محصل باید در پایه دهم عملکرد مناسبی داشته باشد. درس‌های اصلی و مهم در متوسطه دوم با یکدیگر پیوستگی دارند و دانش‌آموز باید پایه به پایه درس‌ها را خوب یاد بگیرد.

برای مثال، اگر محصلی در یادگیری شیمی پایه دهم کوتاهی کند، احتمال درک مطالب شیمی یازدهم برای او تقریبا غیر ممکن است. این زنجیروار بودن مباحث، یکی از مهم‌ترین دلایل سختی دوره متوسطه دوم است. به همین دلیل قبل از وارد شدن به پایه دهم تجربی، باید آماده و هوشیار باشید تا یک بازه‌ی طولانی مدت سه ساله را خوب درس بخوانید.

مجله استادبانک نیز سعی می‌کند با تهیه‌ی مقالات مشاوره تحصیلی و روش‌های متنوع مطالعه‌ به دانش‌آموزان رشته علوم تجربی در این مسیر کمک کند.

دروس تخصصی رشته تجربی یازدهم

رسیدن به یک ثبات در درس خواندن، مهم‌ترین نکته درباره‌ی پایه یازدهم تجربی است. شما به عنوان دانش‌آموز، یکسال را در این رشته تحصیلی پشت‌سر گذاشته‌اید و انتظار می‌رود که با نحوه‌ی مطالعه دروس تجربی کاملا آشنا شده باشید و افت نکنید. طبیعتا دروس تخصصی تجربی یازدهم، سخت‌تر و گسترده‌تر سال قبل می‌شود. ابتدا نگاهی به لیست کتاب‌های تخصصی پایه یازدهم می‌اندازیم:

با اضافه شدن کتاب درسی زمین‌شناسی، تعداد دروس تخصصی در پایه یازدهم بیشتر از مقطع دهم تجربی می‌شود. زمین‌شناسی از دروسی است که در آزمون کنکور هم وجود دارد و برای برخی از زیرگروه‌ها اهمیت خواهد داشت.

اما اصلی‌ترین وظیفه‌ی دانش‌آموزان در زمان مطالعه‌ی دروس تخصصی تجربی یازدهم، حفظ ریتم یادگیری درس‌های زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی است. همان‌طور که پیش از این هم تاکید شد، شما باید مطالب این کتاب‌ها را بسیار دقیق و عمیق یادبگیرید و شاید نیاز داشته باشید که نگاهی به مباحث  درسی پایه دهم نیز بندازید.

برای خواندن این درس‌های مهم از منابع کمک آموزشی استفاده کنید تا سرعت مطالعه شما بالا برود و از ضریب خطای شما در حل تمرینات کتاب درسی کاهش پیدا کنند. تیم مجله استادبانک، مجموعه گام به گام کتاب‌های درسی پایه یازدهم تجربی را هم آماده کرده است که به طور رایگان در دسترس شما قرار دارد.

دروس عمومی رشته تجربی یازدهم

پایه یازدهم تجربی 9 کتاب درسی برای دانش‌آموزان دارد که به نسبت پایه دهم، 2 درس کمتر در این چارت قرار گرفته است. بیشتر دروس عمومی تجربی یازدهم را محصلان پیش از این خوانده‌اند و از این نظر، دردسر روبه‌رویی با مفاهیم جدید وجود ندارد. لیست کتاب‌های درسی این پایه به شکل زیر است:

توجه کنید که هر دانش‌آموز از میان سه درس “دین و زندگی”، “تعلیمات ادیان الهی و اخلاق (ویژه اقلیت های دینی)” و “ضمیمه دین و زندگی (ویژه اهل سنت)” باید فقط یک درس را بخواند.

یکی از محدود درس‌های جدید این پایه، انسان و محیط زیست است که فقط در دوره‌ی امتحانی همراه دانش‌آموزان است و در آزمون کنکور سوالی از مباحث این کتاب مطرح نمی‌شود. درس تاریخ هم، جایگزین جغرافیا شده است. درس “تاریخ معاصر ایران” از دروس اصلی عمومی پایه یازدهم تجربی نیست و فقط در امتحانات ترم اول و دوم، مدنظر طراحان سوال قرار دارد.

چالش اصلی دانش‌آموز رشته‌ تجربی در این بخش، خواندن ادامه‌ی مباحث دروس نچندان ساده‌ای مثل عربی است. مانند پایه دهم، دانش‌آموزان بیشترین مشکل را با این درس دارند و باید زمان و انرژی کافی را صرف یادگیری عربی نمایند.

هرچند دروس عمومی سطح علمی ساده‌تری نسبت به درس‌های تخصصی دارند، اما تعداد کتاب این دروس بیشتر است و دانش‌آموز باید مدیریت مناسبی برای مطالعه‌ آن‌ها داشته باشد. به شما توصیه می‌کنیم مقاله‌ی برنامه ریزی درسی پایه یازدهم استادبانک را بخوانید. در این مطلب، علاوه بر راهنمای شیوه‌ی درست تقسیم‌بندی زمان میان دروس، جداول برنامه‌ریزی رایگان هم در دسترس شما قرار داده شده است.

معرفی دروس تخصصی رشته تجربی دوازدهم

دروس تخصصی و عمومی رشته تجربی پایه دوازدهم در مجموع 13 کتاب درسی دارد که 4 درس آن را دروس تخصصی تشکیل می‌دهند. پایه دوازدهم، گام آخر دانش‌آموزان برای موفقیت در رشته‌ی علوم تجربی است که از دو جنبه اهمیت خاصی دارد. ابتدا نگاهی به نام کتاب‌های تخصصی این پایه می‌اندازیم و در ادامه درباره‌ی دلیل حساسیت این پایه بیشتر صحبت می‌کنیم:

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، درس جدیدی نسبت به دو پایه‌ی دهم و یازدهم، اضافه نشده است. اما حجم مطالب این 4 کتاب و پیچیدگی مباحث آن‌ها به اندازه‌ی کافی از دانش‌آموز رشته تجریی، زمان و انرژی می‌گیرد.

اولین نکته این است که شما در آستانه‌ کنکور سراسری قرار دارید و باید در کنار امتحانات نهایی به فکر این آزمون سرنوشت‌ساز هم باشید. دومین نکته، نیاز شما به مرور کتاب‌های درسی مقطع دهم و یازدهم است. هر چقدر هم مفاهیم پایه را خوب یادگرفته باشید، بازهم مرور و حل تست‌های گوناگون یکی از شروط موفقیت شما محسوب می‌شود.

حدس این موضوع دشوار نیست که باید برای مطالعه دروس تخصصی و عمومی رشته تجربی، برنامه و نظم داشت. وقتی از سختی پایه دوازدهم صحبت می‌کنیم، یک دلیل آن مدیریت نچندان ساده‌ی “زمان” برای رسیدگی به کل دروس کنکوری است.

دروس عمومی رشته تجربی دوازدهم

دروس عمومی رشته تجربی در پایه دوازدهم از 9 کتاب درسی تشکیل شده است که 3 کتاب آن برای اولین بار وارد چرخه آموزشی می‌شود. دانش‌آموزان با محتوای درسی جدیدی روبه‌رو هستند که بیشتر جنبه‌ی آموزشی و آگاه‌سازی دارد. قبل از توضیحات بیشتر، نگاهی به لیست کتاب‌های دروسی عمومی پایه دوازدهم تجربی می‌اندازیم:

سه کتاب “هویت اجتماعی”، “مدیریت خانواده” و “سلامت و بهداشت” با هدف آشنایی دانش‌آموز با مفاهیم مهم و تاثیرگذاری مثل مدیریت زندگی اجتماعی و شخصی تهیه شده است. دانش‌آموزان در آزمون کنکور با این دروس سروکار ندارند.

اما در کنکور، دفترچه سوالات عمومی رشته تجربی را درس‌های ادبیات فارسی، زبان انگلیسی، عربی و دین و زندگی، شکل می‌دهند و دانش‌آموز باید روی مباحث این دروس کاملا تسلط داشته باشد. مسئله‌ بسیار مهم این است که شما در کنار آزمون کنکور، امتحانات نهایی را هم در پیش‌روی خود دارید. بنابراین، مدیریت زمان در پایه دوازدهم دشوارتر و حساس‌تر است.

از طرفی دیگر، فرم طراحی سوالات امتحانی و آزمون کنکور کاملا متفاوت و داوطلب باید توانایی پاسخگویی به سوال تشریحی و تست را به طور همزمان داشته باشد. برای آشنا شدن با نحوه‌ی مطالعه دروس مختلف، می‌توانید مجموعه مقالات روش مطالعه کنکوری استادبانک را بخوانید. شیوه‌ی درست درس خواندن، کمک می‌کند تا در زمان و انرژی شما صرفه‌جوبی شود.

دروس تخصصی و عمومی رشته تجربی و آزمون کنکور سراسری

دانش‌آموزان رشته تجربی در مواجه با کنکور سراسری باید نسبت به چند نکته، بسیار حساس باشند. درس خواندن برای امتحانات مدرسه، کاملا متفاوت از آمادگی برای کنکور است. به عنوان مثال: شما در سخت‌ترین حالت، کل یک کتاب درسی را برای امتحان نهایی باید یاد بگیرید.

این در حالی است که هر کدام از دروس تخصصی و عمومی رشته تجربی، حداقل از 2 یا سه جلد کتاب تشکیل می‌شوند.اگر قصد کسب درصد بالا در درس زیست را داشته باشید، کتاب‌های زیست (1)، (2) و (3) در انتظار شما هستند. این فقط یک نکته‌ی مهم از آزمون کنکور سراسری و شرایط خاص آن است.

دانش‌آموز نیاز دارد تا قبل از شروع مطالعه، نسبت به کل مسیری که باید طی کند، آگاه و هوشیار باشد. بنابراین، بهترین روش‌های مطالعه، برترین اساتید تدریس خصوصی، برنامه‌ریزی و منابع آموزشی را برای موفقیت در کنکور انتخاب کنید.

استادبانک، یادگیری دروس تخصصی و عمومی رشته تجربی را ساده‌تر می‌کند

در این مقاله، شما را با دروس تخصصی و عمومی رشته تجربی به طور کامل آشنا کردیم تا درباره‌ی اهمیت درس‌های کنکوری و شیوه‌ی مطالعه‌ی آن‌ها اطلاعات بیشتری به دست آورید.

دانش‌آموزی که قصد موفقیت در امتحانات نهایی و کنکور سراسری تجربی را دارد، باید طبق یک اصول و برنامه‌ریزی دقیق پیش برود.

سامانه معلم خصوصی استادبانک، خدمات آموزشی مختلفی را برای دانش‌آموزان و داوطلبین رشته تجربی آماده کرده است. برترین اساتید تدریس خصوصی علوم تجربی، نمونه سوالات امتحانی و کنکور، گام به گام کتب درسی، مقالات آموزشی و اپلیکیشن استادبانک در دسترس دانش‌آموزان سراسر کشور قرار دارد.

تیم استادبانک در همه‌ی مراحل یادگیری و آموزش در کنار شما است. اگر برای انتخاب معلم خصوصی نیاز به راهنمایی دارید یا در صورت داشتن هرگونه سوال و مشکل با شماره 91005343 – 021 تماس بگیرید. تیم پشتیبانی استادبانک، آماده پلسخگویی به شما عزیزان است.

آیا این مقاله به طور کامل دروس عمومی و تخصصی رشته تجربی را بررسی می‌کند؟ بله، شما با خواندن این مقاله کاملا با کتاب‌های درسی پایه‌ی دهم تا دوازدهم رشته تجربی آشنا می‌شوید. آین این مقاله دروس اختصاصی کنکور تجربی را هم مشخص کرده است؟ بله این مقاله در هر بخش از دروس عمومی رشته تجربی و دروس تخصصی رشته تجربی به درس‌‌های کنکوری هم اشاره کرده است و شما با مهم‌ترین دروس رشته تجربی آشنا می‌شوید. بهترین راهکار برای یادگیری دروس عمومی و تخصصی رشته تجربی چیست؟ به‌طور کلی، بهترین راه‌حل برای یادگیری درس‌های رشته تجربی ، ابتدا کمک گرفتن از معلم خصوصی علوم تجربی است و سپس داشتن برنامه ریزی درسی و استفاده از منابع کمک آموزشی معتبر که در استادبانک در دسترس شما قرار دارند. @co ex : h ps:schema.o g, @ ype: FAQPage, mai E i y: @ ype: Ques io , ame: zw j;, accep edA swe : @ ype: A swe , ex : zw j; zw j; zw j;. , @ ype: Ques io , ame: , accep edA swe : @ ype: A swe , ex : zw j;zw j; zw j; zw j;. , @ ype: Ques io , ame: , accep edA swe : @ ype: A swe , ex : zw j; zw j; zw j; .

آیا این مقاله به طور کامل دروس عمومی و تخصصی رشته تجربی را بررسی می‌کند؟

بله، شما با خواندن این مقاله کاملا با کتاب‌های درسی پایه‌ی دهم تا دوازدهم رشته تجربی آشنا می‌شوید.

آین این مقاله دروس اختصاصی کنکور تجربی را هم مشخص کرده است؟

بله این مقاله در هر بخش از دروس عمومی رشته تجربی و دروس تخصصی رشته تجربی به درس‌‌های کنکوری هم اشاره کرده است و شما با مهم‌ترین دروس رشته تجربی آشنا می‌شوید.

بهترین راهکار برای یادگیری دروس عمومی و تخصصی رشته تجربی چیست؟

به‌طور کلی، بهترین راه‌حل برای یادگیری درس‌های رشته تجربی ، ابتدا کمک گرفتن از معلم خصوصی علوم تجربی است و سپس داشتن برنامه ریزی درسی و استفاده از منابع کمک آموزشی معتبر که در استادبانک در دسترس شما قرار دارند.

کتاب های رشته تجربی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب